اخبار

یادداشت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری

یادداشت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری یادداشتی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت  25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری یادداشتی را منتشر نمود.

در متن این یادداشت آمده:

بسمه تعالی

ایمان به مبدا و معاد از ارکان حیاتی اعتقادات بشر است و سرآغاز دعوت پیامبران الهی نیز مومن نمودن مردم به غیب و واقعیت های نامحسوس است که دین خدا بر آنها استوار است.

از این رو در هر عصر و زمان بسیاری با کشش معرفت فطری و دینی از هر خدمتی به جامعه بشریت کوتاهی نکردند تا با مطالعه آیات الهی درجه فهم و یقین مردم را نسبت به مرگ و معاد فزون تر سازند. بدین مضمون در ادبیات عرفانی ما که انعکاسی از تفکر و عقاید ماست، مفهوم دنیا و تفاوت آن با جهان آخرت، مرگ و زندگی پس از آن به خوبی نمایان است.

در میان کاروان شعر و ادبیات ایران، عارف درد آشنا، عطار نیشابوری، با نگرش دینی و باور قلبی به مبدا هستی و اعتقاد راسخ به اصل معاد به فرجام انسان و جهان نیز توجه دارد. شیخ در دو مثنوی الهی نامه و مصیبت نامه، با بهره گیری از قرآن و احادیث در قالب تمثیل ابیاتی را درمورد مرگ و رستاخیز سروده است که بیانگر روحیه دینی ایشان است.

عطار همچنین در سرودن اسرارنامه ، زبانی ساده و بی آلایش و در عین حال هنری را بر می گزیند. تمام حکایات رمزگونه اش، بیان مفاهیم عرفانی و اخلاقی است؛ صور بیانی را در این کتاب به کار می گیرد و هنر عطار در ساخت تشبیهات و استعارات نو و بدیع است.

عطار به حق از شاعران بزرگ و از مردان نام آور تاریخ ادبیات ایران است. کلام ساده و گیرنده او که با عشق و اشتیاقی سوزان همراه است، همواره سالکان راه حقیقت را چون تازیانه شوق به جانب مقصود راهبری کرده است.

وی برای بیان مقاصد عالیه ی عرفانی خود بهترین راه را که آوردن کلام بی پیرایه روان و خالی از هر آرایش و پیرایش است، انتخاب کرده و استادی و قدرت کم نظیر او در زبان و شهر به وی این توفیق را بخشیده است که در آثار اصیل و واقعی خود این سادگی و روانی را که به روانی آب زلال شبیه است، با فصاحت همراه داشته باشد.

روز بزرگداشت عطار نیشابوری را گرامی داشته و برای تمام کسانی که برای شناختن و شناساندن این شاعر بزرگ تلاش مستمر دارند آرزوی توفیق می‌نماییم.

محمدعلی انصاری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان

۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۵۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید