اخبار

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت صائب تبریزی

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت صائب تبریزی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت صائب تبریزی پیامی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت  10 تیر روز بزرگداشت صائب تبریزی پیامی را منتشر نمود.

در متن این پیام آمده:

بسمه تعالی

صائب از بزرگ‌ترین شاعران سبک هندی است و بیشتر ادبا و شعرا از قدیم و جدید،تازگی خیال و دقّت فکر و وسعت نظر او را تأیید کرده­اند؛ به ‌طوری که برخی معتقدند که هیچ‌یک از شاعران ایران از‌ نظر ساختن مضامین غریب و آوردن معانی بدیع و بیان نکات ظریف به مرتبة صائب نمی­رسد.

ضرورت شرح اشعار صائب و همچنین اشعار شاعران دیگر سبک هندی بر مخاطبان ادب فارسی آشکار است. سبک هندی، تداعی‌کنندة باریک‌خیالی، موشکافی، دقّت در مضامین روزمره، جستجوی مضامین و معانی تازه و بیگانه است. این موضوع، مخاطب را در دریافت معنی منظور شاعر به سختی می‌اندازد.

گویندگان سبک هندی می­خواهند مضمون تازه‌ای بیاورند یا تخیّل بسیار دقیق و ظریفی را در قالب لفظ بریزند و چون گنجایش الفاظ محدود است به استعاره رو می­آورند. همۀ اینها کار را دشوار می­کند و دیگر فرصتی برای جستجوی کلمات مناسب و مجالی برای دقّت در جمله­بندی برایشان باقی نمی­گذارد.

از این رو دقّت و کنجکاوی صائب در همة امور، حالات انسانی و تضادها و تناقض‏های موجود در آنها، همچنین استغراق در تفکّر و اندیشه‏های دقیق و تازه، موجب گریزانی او از معانی بدیهی و پیش ‌پا افتاده و روی‌آوردن به لطیف­ترین افکار و زیباترین مضمون‏ها شده است.

استعداد شگفت‌انگیز و نبوغ و عظمت صائب تبریزی را می­توان از هزاران مضمون بکرش دریافت و در تذکره­ها و متون، صائب را به ‌سبب فصاحت شعر، یافتن معانی باریک و دقیق و نازک‌خیالی ستوده­اند.

دهم تیرماه به عنوان روز بزرگداشت صائب تبریزی شاعر توانمند و بی بدیل پارسی‌گوی بر تمامی علاقه‌مندان و دوستداران شعر و ادب گرامی باد.

محمدعلی انصاری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان 

۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید