اخبار

کشف و احیای سنت‌ها در اصلاح الگوهای اجتماعی و نشاط‌آفرینی موثر است

کشف و احیای سنت‌ها در اصلاح الگوهای اجتماعی و نشاط‌آفرینی موثر است
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درکاشان گفت: کشف، حفظ و احیای سنت‌هایی که در نیایش و مناسک دینی، جشن‌ها، سوگواری‌ها و آداب اجتماعی نمود داشته، امروزه می‌تواند در اصلاح الگوهای اجتماعی و نشاط‌آفرینی موثر باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به نقل از ایرنا، سید محمد مجتبی حسینی در آیین گشایش نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی درکاشان گفت: سرزمین کهن ایران، زادگاه آیین‌های یگانه‌ای است که همواره به توحید، اصالت و همبستگی اجتماعی تاکید داشته و چه بسا آموختنی‌ها و رموز زندگانی که با تعزیه، نقالی و پرده‌خوانی، خیمه‌شب‌بازی و تخته‌حوضی از نسلی به نسل دیگر منتقل شدند.

وی بیان کرد: آمیختگی جان و جهان ایرانی به آداب و آیین‌های برآمده از باورها در لایه لایه‌ زندگی این ملت متبلور است و در این میان تئاتر به مانند رویکردی فرهنگی هنری، پیوندی است که می‌تواند کارکرد روزآمدی از آیین‌ها را  در برابر ابتلائات اجتماعی این روزگار بیافریند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر هم‌افزایی فضاهای دانشگاهی، مطالعات دانشجویان و به کار گرفتن مولفه‌های استخراج شده از آیین‌های پربار این فرهنگ اضافه کرد: برگزاری رویدادهایی که در کنار حفظ زایایی و مانایی تئاتر ایرانی، در صدد القای ضرورت‌های روزگار خویش به مدد آیین‌ها و قابلیت‌های آیینی باشد، می‌تواند به شکل‌گیری درست و نظام اصولی این نوع از نمایش کمک کند.

وی تاکید کرد: نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بی‌هیچ مبالغه‌ای متنوع‌ترین رویداد هنری کشور  و دعوت دوباره‌ای است از همه نهادها و دستگاه‌ها که با هم‌داستانی، اسباب ترغیب یکدیگر را در این مسیر فراهم سازند.

حسینی ادامه داد: جای خالی دروس شناختی، معرفی و آموزش نمایش در کتاب‌های آموزشی دبستان‌ها و دبیرستان‌ها، نه محروم کردن تئاتر بلکه محروم شدن آموزش و پرورش از کشف ظرفیت‌های دانش‌آموزان و حذف نقش تربیتی تئاتر در تعالی کیفیت تحصیلی و تدریس است.

وی یادآور شد: زادگاه نمایش‌ها، آیین‌ها هستند و آیین‌ها از گذشته‌های دور به عنوان شکلی از ثبت و ضبط باورها، آداب، تاریخ و مناسک به شمار می‌رفتند و هم‌خوانی خاستگاه این ۲ پدیده به شباهت‌هایی در بازتاب بیرونی و کارکرد اجتماعی آنها منجر شده است.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آیین‌ها در هر دوره‌ای به تناسب نیاز انسان‌ها به وجود آمدند و هدفی جز پویایی فرد و جامعه پیش‌رو نداشتند، از این رو می‌توان بنا به کنش اجتماعی تئاتر در حفظ و بازآفرینی آیین‌های دیرین کوشید و در معرفی آن، امروز طرح آفرینی کرد.

وی افزود: رشد چشمگیر این عرصه به ویژه در ۲ دهه گذشته ضرورت ایجاد مکان‌های اختصاصی برای اجرای روزانه و بی‌وقفه تولیدات تئاتر آیینی و سنتی را بیشتر ملموس کرده و روشن است که این هنر، افزون بر رشد مضاعف تخصص‌های گوناگون، چه میزان بر صنعت گردشگری و جذابیت بخشی به داشته‌هایمان اثر دارد.

حسینی همچنین گسترش هنر و شمار مخاطبان آن در کنار گوناگونی اثرها و اجراها را فرصتی ارزشمند برشمرد و بیان کرد: در صورت درک و دریافت درست می‌توان منظوری بهتر برای دانش‌آموختگان، هنرجویان و هنرمندان ترسیم کرد و از راه‌های اثربخش‌تری برای انتقال مفاهیم به نسل جدید بهره گرفت.

۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید