اخبار

اصفهان می‌تواند تابلوی ایران در مراودات فرهنگی هنری با دنیا باشد

اصفهان می‌تواند تابلوی ایران در مراودات فرهنگی هنری با دنیا باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان گفت: اصفهان می‌تواند تابلوی ایران در مراودات فرهنگی هنری با دنیا باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، سید عباس صالحی در آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و ابراز خرسندی برای حضور در اصفهان گفت: اگر روح زندگی فردی و اجتماعی را در ابعاد علم، فلسفه، دین و هنر ببینیم این روح در اصفهان متبلور، لبریز و سرشار است که البته این ابعاد چندگانه حیات روحی در اصفهان محدود به دوره کوتاه نبوده و در طول زمان این روح در ابعاد مختلف هم‌پای هم در جریان بوده و هست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اصفهان در حوزه‌های چهارگانه یاد شده دارای تنوع و تکثر بوده و با این نگاه؛ حضور در این شهر و استان علم دوست و دین مدار را بسیار مغتنم می‌شماریم.

وی با بیان اینکه نیازمند افزایش زیرساخت‌های فرهنگی هنری هستیم، تصریح کرد: لازم است فضاهای زیست بوم زندگی شهری همزمان با گسترش محیط شهری افزایش پیدا کند که در حوزه فضاهای فرهنگی هنری نیازمند نگاه ویژه‌ای هستیم تا شهرها امکانات درخوری پیدا کنند.

صالحی با بیان اینکه تا سال ۹۷ تعداد سالن‌های سینما ۲ برابر در سطح کشور افزایش پیدا کرده و هم‌اکنون ۱۰۰ پروژه سینمایی دیگر در دست افتتاح و بهره‌برداری داریم، اظهار کرد: در حوزه کتابخانه‌ها گام‌های رو به جلویی برداشتیم و ۳۴۴۵ باب کتابخانه عمومی تا سال ۹۷ داشتیم که ۴۰۰ باب آن در ۶ سال دولت تدبیر و امید ساخته شده است و امسال در هفته دولت ۴۰ کتابخانه افتتاح شده و در حال افتتاح است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم حضور خیران برای تقویت کمیت فضاهای فرهنگی هنری در کشور گفت: استفاده بهینه حداکثری از فضاهای فرهنگی هنری موجود نیز نکته مهمی بوده که لازم است مورد پیگیری واقع شود که در این زمینه برای مثال می‌توان محیط کتابخانه با محوریت کتاب؛ در حوزه های رسانه ای، فرهنگی و دینی فعالیت داشته باشند تا کتابخانه به عنوان یک باشگاه و فرهنگسرا بر مبنای کتاب تلقی نماییم همچنین کتابخانه می تواند محیط پرورش و خلاقیت کودکان باشد.

وی با اشاره به موضوع دیپلماسی فرهنگی اظهار کرد: دیپلماسی عمومی می‌تواند قدرتمندتر از دیپلماسی رسمی عمل نماید و هیچ بخشی از دیپلماسی عمومی موثرتر از دیپلماسی فرهنگی هنری نبوده که با این نگاه در سال ۹۷ بیش از هزار حضور بین المللی سینمایی داشتیم و بیش از ۱۸۰ روز فرهنگی در کشورهای مختلف برگزار شده است و اتفاقات مهمی در این حوزه در حال انجام است.

صالحی افزود: ۳۷ سند و مبادله فرهنگی با کشورهای مختلف داریم و ۲۰ سند در دست اقدام بوده و رویکرد دیپلماشی فرهنگی به عنوان یک رویکرد جدی مورد اهتمام است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه استان اصفهان با سابقه‌ طولانی در حوزه فرهنگ و هنر بیش از گذشته می‌تواند در حوزه تقویت فضاهای فرهنگی هنری و بهره وری بهینه از این فضاها گام بردارد، خاطرنشان کرد: باید در اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی هنری کشور شاخص‌های فرهنگی هنری به گونه‌ای باشد که با استانداردهای جهانی برابری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر مانند هوا همه جا در حرکت است و دیپلماسی عمومی اقتضا می کند که سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشیم و استان اصفهان سهم قابل توجهی را در دیپلماسی فرهنگی هنری دارد، تصریح کرد: شخصیت‌های مطرحی از این استان در دنیا شناخته شده هستند و می‌توان مراودات عمیق تری با اصفهان برقرار کرد تا این شهر تابلوی ایران در مراودات فرهنگی هنری با دنیا باشد.

خاطرنشان می‌شود، آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان با حضور حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی وزارت، علی غیاثی مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت، علی اصغر سیدآبادی مشاور وزیر در امور برنامه ریزی، امین عارف نیا مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی ۴ شهریور انجام شد.

۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید