اخبار

صالحی در آیین پایانی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین (ع) : دین و دیانت را با عقلانیت می‌توان بارور کرد

صالحی در آیین پایانی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین (ع) : دین و دیانت را با عقلانیت می‌توان بارور کرد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) با بیان اینکه تعالیم امام علی علیه السلام در روابط انسان با خود و دیگران سرشار از کرامت انسانی است، گفت: دین و دیانت را با عقلانیت می‌توان بارور کرد؛ بنابراین انسان در جامعه فرهنگی، انسانی است که وجودش با خردورزی همراه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، سید عباس صالحی در آیین پایانی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) با بیان اینکه توفیقی است که در محفل متبرک به نام امیر المومنین علیه السلام حضور دارم، گفت: امام علی علیه السلام به عنوان قرآن ناطق و روح نازله الهی در جهان مادی آن است که اگر سال‌ها و قرن‌ها همه انسان‌ها و ملائک در موردشان بگویند و بنگارند کم خواهند آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه جرج جرداق نویسنده مسیحی کتاب الامام علی صوت العدالت الانسانیه تنها از یک منظر به وجود امیرالمومنین علیه السلام نگاه کرده افزود: ما نیازمند کتاب‌های نظیر این کتاب در ابعاد دیگر نیز هستیم؛ امام صدا و صوت جامعه فرهنگی هم بودند و انسان‌ها همواره می‌توانند از الصوت ثقافت الانسانیه امام علیه السلام بهره ببرند.

وی افزود: امام علی علیه السلام تلاش داشتند با بدعت‌های فرهنگ جاهلی مقابله و فرهنگ انسانی را به جای فرهنگ جاهلی تبلیغ و ترویج می‌کردند. فرهنگ انسانی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آورد و امام علی علیه السلام تکثیر و ترویج کرد مبتنی بر آگاهی و دانایی است اینکه فرمودند هیچ شرافتی با دانایی برابری نمی‌کند نشان از این مسئله است.

صالحی مبارزه با جهالت را راه مبارزه با آسیب‌های فردی و اجتماعی دانست و تصریح کرد: دانایی گمشده مومن است و مومن شهر به شهر و کشور به کشور به دنبال دانایی و علم می‌گردد تا آن را پیدا کند و اگر امام علی علیه السلام نبود تمدن قرن دوم و سوم اتفاق نمی‌افتاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اندیشه علوی در ۲۵ سال سکوت ادامه پیدا کرد و ایشان چراغ آگاهی را ادامه دادند، اظهار کرد: امام علی علیه السلام انسان فرهنگی و جامعه فرهنگی را با عقلانیت و خردورزی تعریف کرد و این تعبیر که الانسان بعقله به این معناست که تراز انسانیت به عقلانیت اوست و اینکه فرمودند العقل رسول الوحی به این معنا که عقل پا به پای وحی پیش می‌آید در همین زمینه تعریف می‌شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان متدین بود اما خردورزانه عمل نکرد، ادامه داد: دین و دیانت را با عقلانیت می‌توان بارور کرد بنابراین انسان در جامعه فرهنگی، انسانی است که وجودش با خردورزی همراه است.

صالحی با اشاره به مولفه کرامت انسانی در افق معنایی معارف علوی گفت: تعالیم امام علی علیه السلام در روابط انسان با خود و دیگران سرشار از کرامت انسانی است و در سیره علوی فضای مبتنی بر کرامت انسانی بسیار مشاهده می‌شود. نامه‌های امام علی علیه السلام به عاملان زکات در این زمینه بسیار درس آموز است و در نامه به امام حسن علیه السلام می‌فرمایند یک گوهر وجودی بسیار بلند مرتبه داری مبادا که امور پست تو را به مقاصدی برساند که هرچه در مقابل جان کریمت دریافت می‌کنی بی ارزش است بنابراین نباید جان انسانی خود را با چیزی معاوضه کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پیام حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به کنگره امام علی علیه السلام را قرائت کرد.

۲۶ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید