اخبار

در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی؛ بزرگترین مانور قرآنی استان اصفهان برگزار می‌شود

رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه این استان رتبه اول هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در بین استان های کشور کسب کرده است گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی؛ بزرگترین مانور قرآنی استان اصفهان برگزار می‌شود.
در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی؛ بزرگترین مانور قرآنی استان اصفهان برگزار می‌شود
رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه این استان رتبه اول هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در بین استان های کشور کسب کرده است گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی؛ بزرگترین مانور قرآنی استان اصفهان برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، آزمون سراسری قرآن و عترت در 4 گروه امتحانی و 16 رشته برگزار می شود و گروه های امتحانی این آزمون شامل گروه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، گروه معارف اهل بیت (علیهم السلام)، گروه حفظ قرآن کریم و گروه آموزش الکترونیک است.

ثبت نام برای حضور در هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت که هر سال به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، از روز ۲۵ آبان ماه آغاز و زمان برگزاری آزمون 11 بهمن درنظر گرفته شده است.

در همین رابطه با حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل یعقوبی رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفتگویی انجام دادیم که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

سوال: به عنوان نخستین سوال بفرمایید هدف از برگزاری آزمون‌های سراسری قرآن و عترت چیست؟

پاسخ: به حمدالله در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی؛ بزرگترین مانور قرآنی استان اصفهان با برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت انجام می‌شود.

ایجاد انگیزه در میان عموم مردم جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان برای فراگیری معارف قرآن و عترت، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی موسسات و مراکز قرآنی استان شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای درخشان قرآنی به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان استان از جمله اهداف برگزاری این قبیل آزمون‌ها است.

سوال: ویژگی‌های آزمون سراسری قرآن و عترت که هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت چه بوده و در چه سطحی برگزار می‌شود؟

پاسخ: هجدهمین دوره آزمون سراسری قرآن و عترت در رشته‌های تفسیر سوره بقره، ترجمه و درک معانی سوره بقره، حفظ و ترجمه نهج‌البلاغه، حفظ و ترجمه صحیفه سجادیه و نیایش‌های امام سجاد(علیه السلام)، حفظ جزء ۳۰، حفظ جزء اول، حفظ سوره بقره، حفظ پنج جزء اول، حفظ ۱۰ جزء اول، حفظ ۱۵ جزء اول، حفظ ۲۰ جزء اول، حفظ ۲۵ جزء اول، حفظ کل قرآن کریم،‌ سبک زندگی و سیره معصومین(۱ و ۲) و روخوانی قرآن برگزار می‌شود.

سوال:  با توجه به اینکه هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت را در هفته جاری در دستور کار دارید بفرمایید اصفهان از نظر تعداد ثبت نام در چه جایگاهی در سطح کشور قرار گرفته است؟

پاسخ: استان اصفهان با 14301 نفر رشته شرکت کننده رتبه اول را به خود اختصاص داد و این در حالی است که استان های خراسان رضوی و تهران به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

در بین شهرستان‌های کشور نیز شهر اصفهان با 6269 نفر رشته در رتبه اول قرار دارد همچنین در بین موسسات قرآن و عترت کشور موسسه جامعه القرآن الکریم شعب خردسالان، خواهران و برادران استان اصفهان با 1896 شرکت کننده رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

سوال: آمار تفکیکی از این آزمون در سطح استان هم در اختیار دارید؟

پاسخ: بله؛ همان طور که گفتیم تعداد کل شرکت کنندگان در هجدهمین آزمون قرآن و عترت استان اصفهان در نوبت اول و دوم جمعا 14301 نفر رشته هستند که از این تعداد 2377 نفر رشته مرد و 11924 نفر رشته زن هستند. از این تعداد 6553 نفر رشته متعلق به شهر اصفهان که 45/82 درصد از کل شرکت کنندگان استان می باشند و 7748 نفر رشته متعلق به شهرستانهای استان می باشند .

 از 6553 نفر رشته شهرستان اصفهان نیز 5557 نفر رشته آقا و 996 نفر رشته زن می باشند.

سوال: آیا شهرستان‌های استان اصفهان نیز در این آزمون فعال هستند؟

پاسخ: همه 23 شهرستان در این آزمون فعالیت جدی دارند و 54/18 درصد آمار استان مربوط به شهرستان‌ها می‌باشد.

در بین شهرستان‌ها بعد از اصفهان بیشترین آمار از اول تا سوم به ترتیب متعلق به شهرستان آران و بیدگل با 1158نفر رشته نجف آباد 1056 نفر رشته و کاشان 1039 نفر رشته می باشد و کمترین شرکت کننده متعلق به شهرستان خورو بیابانک با 39 نفر رشته شرکت کننده می باشد.

دریافت کارت ورود به جلسه هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت از اول تا 11 بهمن ماه

سوال: آزمون در شهرستان اصفهان در چه مکانی و چه زمانی برگزار می‌شود؟

پاسخ: آزمون در سراسر کشور و از جمله اصفهان در صبح روز جمعه 11 بهمن ماه در دو نوبت برگزار می شود.

در شهرستان اصفهان آزمون کتبی به صورت متمرکز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) و همچنین در بهارستان با 165 نفر رشته شرکت کننده برگزار می شود.

حوزه هایی که در شرق اصفهان آزمون برگزار می شود نیز شامل موسسه قرآنی نورالمهدی محمدآباد (37 نفر رشته)- روستای تودشک ( 79 نفر رشته) روستای نیک آباد ( 63 نفر رشته)- روستای کفران ( 111 نفر رشته)- روستای هاشم آباد ( 65 نفر رشته) می باشد.

در واقع تعداد کل شرکت کنندگان در منطقه شرق اصفهان 355 نفر رشته می باشد که بیشترین آمار مربوط به روستای کفران می باشد البته امکان برگزاری آزمون قرآن آموزان شرق اصفهان در اصفهان نیز وجود داشت ولی به خاطر سهولت دسترسی به آزمون مقرر شد آزمون در همان منطقه برگزار شود.

همچنین برای 35 نفر از روشندلان قرآن آموز مکان یکی از موسسات قرآنی پیش بینی شده است که در آنجا بتوانند آزمون را برگزار کنند.

سوال: آیا آمار دقیق تری از تعداد شرکت کنندگان در بخش های مختلف آزمون در استان در اختیار دارید؟

پاسخ: در گروه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، در استان اصفهان 1615 نفر شرکت کرده اند این گروه در دو رشته برگزار می شود که عبارتند ازتفسیر سوره بقره با منبع آزمونی تفسیر نمونه با تعداد 381 نفر در استان و ترجمه و درک معانی سوره بقره با منابع آزمونی مصحف شریف با ترجمه های متداول با تعداد 1234 نفر شرکت کننده در استان برگزار می شود. در این بخش بیشترین آمار به ترتیب مربوط به شهرستانهای اصفهان با 755 نفر و نجف آباد با 246 نفر می باشد.

گروه معارف اهل بیت علیهم السلام، از استان اصفهان 983 نفر شرکت کرده اند. این گروه در دو رشته برگزار می شود که عبارتند از: در دو رشته حفظ و ترجمه نهج البلاغه با منبع آزمون، 50 حکمت اول نهج البلاغه و خطبه 193 (خطبه متقین) با ترجمه های متداول، با تعداد 827 نفر شرکت کننده در استان برگزار می شود. در این بخش بیشترین آمار به ترتیب مربوط به شهرستانهای اصفهان با 351 نفر، آران و بیدگل با 82 نفر و نایین و کاشان هر کدام با 54 نفر می باشد.

حفظ و ترجمه صحیفه سجادیه و نیایش های امام سجاد (علیه السلام)، در این رشته از استان اصفهان 156 نفر شرکت کرده اند. منبع آزمون 10 دعای اول صحیفه سجادیه و مناجات خمس عشر با ترجمه های متداول با می باشد. در این بخش بیشترین آمار به ترتیب مربوط به شهرستانهای نایین با 51 نفر و اصفهان با 41 نفر می باشد.

گروه حفظ قرآن کریم که شامل حفظ جزء 30،حفظ جزء اول، حفظ سوره بقره، حفظ 5 جزء آخر، حفظ 5 جزء اول، حفظ 10 جزء اول، حفظ 15 جزء اول، حفظ 20 جزء اول، حفظ 25 جزء اول و حفظ کل با تعداد 9687 شرکت کننده در استان ثبت نام کرده اند.

بعد از اصفهان بیشترین شرکت کننده مربوط به گروه حفظ به ترتیب مربوط به شهرستانهای کاشان 790 نفر، نجف آباد 675 نفر، خمینی شهر 674 نفر، آران و بیدگل 504 نفر می باشد که بیشترین شرکت کننده را در این بخش دارند. در شهر اصفهان تعداد شرکت کنندگان در گروه حفظ 4114 نفر می باشند

در بخش حفظ به گونه ای طراحی شده است که یک نفر نمی تواند در دو بخش حفظ شرکت کند. مثلا یک نفر نمی تواند هم در 5 جزء اول و هم در 10 جزء اول شرکت کند.

در رشته حفظ قرآن کریم بیشترین شرکت کننده در رشته حفظ 5 جزء اول با تعداد 2032 نفر بیشترین شرکت کننده دارد و در رده های بعدی در این گروه حفظ جزء 30 با 1884 نفر و حفظ جزء اول با 1660 نفر در رده های بعدی قرار دارد.

بیشترین آمار به ترتیب مربوط به شهرستانهای اصفهان 1013 نفر، خمینی شهر 196 نفر، نجف آباد 128 نفر، آران و بیدگل 113 نفر می باشد.

در بخش حفظ کل قرآن کریم بیشترین آمار مربوط به ترتیب شهرستانهای اصفهان با 210 نفر، کاشان، 33 نفر، خمینی شهر با 27 نفر می باشد.

گروه آموزش الکترونیکی، این آزمون به صورت غیرحضوری در 25 و 26 دی ماه برگزار شد. در این گروه در استان اصفهان 2016 نفر شرکت کرده اند که به ترتیب رتبه های اول تا سوم متعلق به شهرستان های آران و بیدگل با 472 نفر، اصفهان با 212 نفر و برخوار 69 نفر بیشترین شرکت کننده را در بین شهرستان های استان دارند. گروه آموزش الکترونیکی در دو بخش سبک زندگی و سیره معصومین علیهم السلام که از طریق سامانه مجازی نورالمجتبی (علیه السلام) برگزار می شود و تعداد شرکت کنندگان در استان 540 نفر می باشند.

همچنین بخش روخوانی قرآن کریم که از طریق سامانه مجازی حامیم برگزار می شود و تعداد شرکت کنندگان در این بخش 1476نفر می باشند.

یعقوبی

سوال: آیا موسسات قرآنی استان از آزمون استقبال داشتند؟ کدام موسسات بیشترین تعداد شرکت کننده را دارند؟

پاسخ: بله خوشبختانه مانند سال‌های گذشته استقبال خوبی شده و برای مثال موسسه جامعه القرآن استان اصفهان با 1896 نفر شرکت کننده، دارالقرآن الکریم استان اصفهان با 1647 نفر شرکت کننده، مهدقرآن کریم و ولایت استان اصفهان با 1013 نفر شرکت کننده، موسسه فرهنگی قرآن و عترت حافظان وحی کاشان با 417 نفر شرکت کننده و موسسه ثامن الائمه اصفهان با 410 نفر شرکت کننده بیشترین تعداد شرکت کننده را دارند.

سوال: نکته پایانی در خصوص آزمون؟

پاسخ: ثبت نام در تمامی رشته های آزمون برای داوطلبان مرد و زن بدون هرگونه محدودیت سنی از طریق پایگاه اینترنتی www.quranedu.ir انجام شده و به قرآن آموزانی که امتیاز بالای 90 کسب نمایند لوح تقدیر اعطاء خواهد شد و به تمامی نفراتی که در ازمون کتبی حداقل نمره 70 و در آزمون الکترونیکی حداقل نمره 80 را کسب نمایند گواهینامه پایان دوره اعطاء خواهد شد. همچنین پس از اعلام نتایج آزمون به برگزیدگان آزمون به قید قرعه جوایز نقدی اهداء می شود.

در خصوص شرکت کنندگان هیچ محدودیت سنی وجود نداشته است ولی جالب است بدانید کوچک ترین فرد شرکت کننده در استان اصفهان متولد سال 1393 و 5 سال سن دارد که حافظ جزء 30 قرآن کریم و از موسسه مهدقرآن تودشک در آزمون شرکت کرده اند و مسن ترین فرد شرکت کننده در استان اصفهان متولد سال 1320 و 78 سال سن دارند که از مرکز حفظ شهرستان نجف آباد در آزمون ثبت نام کرده اند.

۲۹ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۱۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |
اخبار مرتبط

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید