اخبار

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت دیدار با استاد بدرالسماء

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت دیدار با استاد بدرالسماء
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت دیدار با استاد رضا بدرالسماء یادداشتی منتشر کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان یاداشتی به مناسبت دیدار با نگارگر اصفهانی استاد رضا بدرالسماء منتشر نمود.

در متن این یادداشت آمده:

نگارگری و مینیاتور در مکتب هنرهای تجسمی ایرانی پشتوانه ای ویژه دارد. پشتوانه قرنها غنای فرهنگ و شکوه تمدن.

آنچه از میراث معنوی گذشتگان بجای مانده، روح معناکاوانه و پاسخ به حس جستجوگرانه ای است که از ضمیر پاک و فطرت زلال هنرمندان و صاحبدلان برخاسته است.

اگر تصویرگری های بدیع نگارگران ایرانی، جلا و جلالتی خاص دارد و سبک ممتاز متمایزی را به ذهنها رهنمون می سازد؛ بدان جهت است که این هنر با نفحات قدسی و رشحات معنوی پیوندی ناگسستنی دارد.

مفهوم سازی، مضمون یابی و روایت های رمزآمیز و اشارت انگیز نگاره های ایرانی، الهام بخش و جریان ساز بوده و روح حلاوت و طراوت را در جانها به اعتلا وا می دارد.

قدرت و تأثیر این هنر به قدری است که افسانه ها و افسونگری های اسطوره ای را چنان جاندار، زنده و مجسم می سازد که گویی عین حقیقت است.

تناسب خط و ترکیب رنگ، موزونیت مضمون و ظاهر و تطبیق اشارات و واقعیات دنیایی از ظرافت و زیبایی را خلق می کند که جز در نهانخانه ذهن و خیال هنرمند ننشیند و هر چه این قلم فرسایی با تهذیب و طهارت روح ممزوج باشد، اثر جادوانه تری خلق خواهد شد‌.

سیاحت در بوستان هزار نفش اصفهان و تفرج در عالم صنع و خیال هنرمندان این دیار غرورانگیز است؛ خاصه آنکه به مصاحبت و مجالست گوهرانی بنشینی که دیدارشان آرزوی همیشگی بوده است.

در همسایگیتخت فولاد اصفهان که آرامگه احیاگران فر و فرزانگی و حکمت و دانایی بوده اند و زیارتشان مقرون اجابت حاجات است- خانه ای وجود دارد که نگارخانه ای از معرفت توأم با معنویت در آن رخ برکشیده است.

شاید انفاس قدسیان مدفون در تخت فولاد، صاحب این خانه را نیز با کرامات خویش به رسم همجواری- تمتع و بهره ای رسانده اند که نمی توان از اینهمه کیمیاگری و اکسیر هنرمندی چشم پوشید.

استاد رضا بدر السماءچراغ پر فروغ و روشنای بن بست گل سرخ در راسته فیض اصفهان و منتهی به تخت فولاد است که چهل سال بیرق و چلچراغ بزم حسین را برافراشته و برافروخته است.

با حضور در نگارخانه بدر السماء می توان عطر خوش اهل بیت و رنگ خدایی را در آن استشمام کرد.

دهها تابلو منقش به اسماء جلاله و نگاره هایی متبرک به اوصاف و خصال ائمه اطهار، چنان حرارت و اشتیاقی در دل شعله ور می سازد که باید ساعتها در ساحت آن نشست و لذت برد.

این حظ معنوی و انبساط و ابتهاج روحی بی گمان تأثیر پذیر از نسیم الهاماتی است که در پرتو جد و جهد هنرمندی چون استاد بدر السماء می توان سراغ گرفت.

درنگی در آفریده های هنری و هنر نگاره های استاد بدر السماء، نشانه آشکاری از خلوت گزینی های عارفانه ای است که باعث شده چنین استادانه و هنرمندانه زایش و رویش داشته باشد.

او را در حقیقت باید تجسم عینی عشق ورزی به آستان حضرت حق دانست؛ چه آنگه در هر نقشی و خطی و رنگی، نشانه ای و ربطی و جلوه ای از مظاهر حق تعالی به چشم می خورد.

اینهمه اما در کنار تواضع و فروتنی، ادب ورزی و دانایی استاد، تبلوری از انسان رشد یافته ای را متجلی می سازد که با کوشش و کششی زلال بر آن بوده تا واسط منبع فیض و ساطع بارقه هایی باشد که انسانها برای حیات معنوی سخت بدان نیازمندند.

استاد بدر السماء و فرزندان هنرمندش با تصویرسازی های متنوع و گونه گون از هزاران گل و مرغ و بوته، در سودای رسیدن به سیمرغ حقیقت اند.

دهها دفتر طراحی و نگاره های هنری استاد موزه ای زنده از مکتب هنر نگارگری اصفهان است که آرزوی او در انتشار این اوراق زرین، کمترین توقعی است که هنردوستان و حامیان هنر باید آستین همت بالا زنند و این کیمیاگران عشق را در نیل به آرزوهایشان یاری کنند.

اصفهان. میثم نمکی. بهمن
۵ اسفند ۱۳۹۸ ۱۳:۳۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید