اخبار

کانون‌های فرهنگی هنری بهترین محل برای ایجاد و ارتباط اهالی فرهنگ و هنر با مسجد می‌باشد

کانون‌های فرهنگی هنری بهترین محل برای ایجاد و ارتباط اهالی فرهنگ و هنر با مسجد می‌باشد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه کانون‌های مساجد می‌توانند در پیوند زدن فعالیت‌های فرهنگی و هنری با کانون تربیت دینی یعنی مساجد نقش مهمی داشته باشند، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری بهترین محل برای ایجاد و ارتباط اهالی فرهنگ و هنر با مسجد می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، همزمان با بیست و هفتمین سالگرد تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجدبا حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفتگویی ترتیب دادیم ، که متن این مصاحبه درپی آمده است. 

سوال: جایگاه کنونی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: به حمدالله کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان در جایگاه مطلوبی از نظر کمیت و کیفیت در سطح کشور قرار دارند به طوری که از حدود 25 هزار کانون مسجد در کشور تا کنون ۱۹۰۸ کانون فرهنگی هنری در استان مجوز فعالیت گرفته که بالاترین آمار تعداد کانون‌های مساجد کشور مربوط به این استان بوده و همچنین بالاترین تعداد اعضای فعال در کانون‌ها نیز مربوط به این استان بوده که نشان از ظرفیت بالای استان در این زمینه دارد.

سوال: رسالت اصلی مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

پاسخ: یکی از کارکردهای اصلی و مهم مساجد، عبادت است اما در تاریخ اسلام، مساجد کارکردهای متفاوتی مثل محل برنامه ریزی امور مردم، آموزش‌های دینی و الهی و... و حتی محل آمادگی برای جهاد و دفاع و... بوده اما در دنیای امروز علاوه بر کارکردهای گذشته نیازمند محلی برای آموزش و انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای جوانان و نوجوانان هستیم و چه جایی بهتر از مسجد که همواره یاد عبادت و بندگی و تقرب به درگاه دوست در ذهن انسان تداعی می‌شود.

امروز بدون شک اصلی ترین سنگر برای فعالیت فرهنگی مساجد هستند، قرآن کریم می‌فرماید «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ» و فعالیت کانون های فرهنگی هنری در مساجد مصداق بارز عمران معنوی در مساجد و این آیه از قرآن کریم است.

معتقدیم که مسجد طراز انقلاب اسلامی در گام دوم، مسجدی است که افق برنامه ریزی خود را عمران مادی و معنوی مسجد و مسجدی‌ها قرار دهد.

کانون‌های فرهنگی هنری بهترین محل برای ایجاد و ارتباط اهالی فرهنگ و هنر با مسجد می‌باشد به نحوی که هم بتوان از ظرفیت آنها در رونق برنامه‌های مسجد استفاده کرد و هم مسجد به عنوان اصلی ترین کانون تربیت دینی بتواند در عملکرد اهالی فرهنگ و هنر تاثیر معنوی و تربیتی بگذارد.

سوال: از دیدگاه جنابعالی مهمترین آسیب در حوزه فرهنگ و هنر که مساجد بتوانند از طریق کانون‌های فرهنگی هنری به آن ورود کرده و اوضاع را سامان بخشند، چیست؟

پاسخ: امروزه یکی از بزرگترین آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر خطر نفوذ دشمنان دین و نظام و به بیراهه کشاندن آن می‌باشد، کانون‌های فرهنگی با جذب نیروهای ارزشی حوزه فرهنگ و هنر و از طریق برنامه‌های اثرگذار مسجد می‌توانند در جلوگیری از این آسیب و پیوند زدن فعالیت‌های فرهنگی و هنری با کانون تربیت دینی یعنی مساجد نقش مهمی داشته باشند.

سوال: به نظر شما مهمترین چالش که امروز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با آن مواجه هستند و باید برای رفع آن اقدام لازم صورت بگیرد، چیست؟

پاسخ: به نظر می‌رسد یکی از چالش‌های موجود بر سر راه موفقیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد جا انداختن آنها به عنوان یک مرکز اثرگذار در برنامه‌های مسجد می‌باشد که برای رفع این چالش باید هم در ساختار و هم در برنامه‌های کانون‌ها دقت و برنامه ریزی بهتر و بیشتری داشت به نحوی که همگان به ویژه اهالی مسجد و دوستداران حوزه فرهنگ و هنر احساس کنند کانون‌ها می‌توانند کمک موثری برای پیشبرد و اهداف و برنامه‌های مساجد باشند.

سوال: تا چه اندازه با نظام فهما و سامانه بچه‌های مسجد آشنا هستید؟ ارزیابی جنابعالی از «فهما» چیست؟

پاسخ: تا حدودی با فهما و سامانه بچه‌های مسجد آشنا هستم. البته هر اقدام و طرحی درابتدای حرکت احتمالا نواقص و اشکالاتی دارد اما می‌توان با تجزیه و تحلیل دقیق و پیدا کردن نقاط  قوت و ضعف آن در جهت رفع اشکالات آن تلاش کرد. نظام فهما و سامانه بچه‌های مسجد به عنوان طرح‌های ساماندهی برنامه فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد طرح‌های ارزشمندی هستند و تا کنون نیز برکات خوبی داشته‌اند.

امیدوارم با همکاری و همراهی همه دلسوزان عرصه فرهنگ و هنر به ویژه در مساجد، نقاط قوت آن تقویت و اشکالات احتمالی آن نیز رفع شود.

سوال: کلام آخر خطاب به مدیران مسئول کانون‌های فرهنگی هنری و افسران جنگ نرم؟

پاسخ: کلام آخر اینکه تهدید فرهنگی دشمن بسیار جدی و همه جانبه است و بهترین سنگر برای دفاع و مبارزه با این تهدید و تهاجم مساجد می‌باشند و پیوند فعالیت‌های فرهنگی هنری با مساجد که کانون تربیت دینی هستند می‌تواند در موفقیت این مسیر بسیار اثرگذار باشد.

پس مسئولان کانون‌های فرهنگی هنری مسئولیت سنگینی دارند که می‌توانند با همدلی و همکاری با همه بخش‌های مسجد افسران خوبی برای مبارزه با دشمنان اسلام و نظام اسلامی باشند. برای همه خدمتگذاران حوزه فرهنگ به ویژه در مساجد آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ۱۳:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید