اخبار

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز جهانی کتاب کودک

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز جهانی کتاب کودک
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت 14 فروردین روز جهانی کتاب کودک پیامی را منتشر کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت 14 فروردین روز جهانی کتاب کودک پیامی را منتشر کرد.
 
در متن این پیام آمده:
بسمه تعالی
روز جهانی کتاب کودک فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگانی کودکان است.
انس کودکان با کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده یک جامعه می باشد، در این مسیر، توجه به ماندگاری تربیت در کودکان و جاودانگی هر آنچه در کودکی در ذهن انسان نقش می بندد بسیار مهم است. همان گونه که در روایتی از امام علی ( علیه السلام ) آمده است: العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر (آموختن تخیل کودکان در کودکی مانند نقش زدن بر سنگ است که ماندگار می ماند.)
کودک از ده سالگی به بعد، دیگر با افسانه ها و داستان های غیر واقعی قانع نخواهد شد. در نتیجه، به تدریج سراغ داستان هایی می رود که بتواند روابط انسان ها را درک کند. در این مرحله است که مسئولیت خطیر داستان های واقعی، در راه سازندگی شخصیت کودک احساس می شود. 
واقع گرایی در داستان ها که جنبه های گوناگون زندگی را در برمی گیرد، باعث می شود که کودک، محیط و مردمان دوران گذشته و حال را بیشتر بشناسد و به خودشناسی برسد. کودک از راه داستان واقعی، در می‌یابد که نه تنها کودکان دیگری با عواطف مشابه او وجود دارند، بلکه بزرگ سالانی نیز هستند که مسایل هم سن و سالان او را درک می کنند و در نتیجه، او می تواند آسوده خاطر، مسایل را با بزرگترها در میان بگذارد و از آنها چاره جویی کند.
یکی از وظایف مهم تصویرگران و نویسندگان کتاب کودک، گشودن دریچه ها و پنجره‌هایی است که مخاطبانش را به سوی جهان تخیل و شگفتی هدایت کند و آنان را در این مسیر پر رمز و راز راهنما باشد.
همچنین است که بیشتر داستان های دینی، درباره پیامبران، امامان معصوم(علیهم السلام) و اولیای الهی است و نکته های اخلاقی مناسبی را برای کودکان دربردارد ادبیات دینی کودکان، ادبیاتی است که میراث دینی را به نسل بعدی منتقل می کند.
 از وظایف اصلی ادبیات دینی، آموزش مفاهیم و اطلاعات دینی است؛ مثل کتاب هایی که در قالب داستان، می کوشند تعالیم دینی را آموزش دهند. از دیگر وظایف این حیطه، بیان مقاصد اخلاقی و ترغیب به رفتار اخلاقی نیک است که در اصطلاح کلی تر، آن ها را «تربیتی» می نامند.
در کشوری که کتاب و مطالعه از اصلی ترین ارزش ها و پایه های رشد و تعالی به شمار می رود  در این ایام که به دلیل جلوگیری از بیماری کرونا اکثر خانواده ها در منزل هستند مناسب است از این فرصت برای گسترش و ترویج ونهادینه کردن فرهنگ مطالعه وعلاقمند شدن کودکان به کتاب، همه دست به دست داده و با گسترش بیش از پیش فرهنگ مطالعه مفید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.14 فروردین  روز جهانی کتاب کودک ، فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگی کودکان است.
محمدعلی انصاری
مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اصفهان
۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ۲۰:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید