اخبار

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به مناسبت 20 فروردین روز هنر انقلاب اسلامی یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان یادداشتی به مناسبت 20 فروردین روز هنر انقلاب اسلامی منتشر نمود.

در متن این یادداشت آمده:

هنراز مقولات ادراکی است.هم خلق هنرنشانه ای روشن از یک ادراک متعالی است،هم فهم هنر نمایه ای از یک شکوه نگاه معرفتی.

وقتی ادراک و فهم هنرمندانه چیستی و چرایی هستی را از زاویه ای متفاوت می کاود و وقتی دریافتهای تازه ای در قلمرو ذهن و زبان تبلور می یابد آنگاه هنرمی تواند جنبه هایی متعهدانه و مسئولانه پیدا کند چرا که پاسخ به پرسشهایی که بدنبال کشف حقیقتی یا انکشاف معمایی می باشد خود پیام و رسالتی را یادآور می شود و هرچه ایت انتقال معنا و مفهوم در قالب هنرمندانه تری عرضه شود تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

هنر متعهد بدنبال ایفای نقشی درست و اثر بخش و جهت دهنده است وهر چه با صوری از جنس حکمت و معرفت در پیوند باشد،متکامل تر و ماندگار تر خواهد بود.

انقلاب اسلامی ایران،آیینه ای از هنر متعالی و متعهدانه انسانهایی است که کوشیدند با روشن نگری و روشنگری،دستاوردی روشنی بخش برای جامعه به ارمغان آوردند و از سویی با تبیین و معرفی این اعجاز قرن (انقلاب) هنری ارزش مدارانه را به تصویر کشند.

معمار بزرگ انقلاب امام راحل و فجر آفرینان با بصیرت،هنرمندانه در عینیت بخشی به عناصر ساختار معنوی و الهی انقلاب گام نهادند واز زبان فاخر هنر -که جوهره ای قدسی دارد- در تبیین آرمانها و ارزشها،کارکردها و ثمرات آن به شایستگی در کنار دیگر بنیانهای معرفت شناسانه بهره گرفتند.

تولد انقلاب از قیام تا پیروزی و از پیروزی تا دفاع مقدس و تا حماسه هایی که هنوز از دل این انقلاب می جوشد جملگی در پرتو اندیشه الهی می درخشد و هنرمندان متعهد هم با اندیشه های هنری که صبغه ای معنوی و قدسی دارد توانست سهم اثرگذاری در معرفی و تقویت جلوه های ارزشمند انقلاب داشته باشد.

بی تردید استمرار صیانت از شناسنامه انقلاب که ماهیتی فرهنگی و ارزشی دارد و نیز الهام پذیر از فرهنگ علوی وفاطمی و حسینی است نیازمند تقویت فهم هنرمندانه و هنر خلاقانه همه دلدادگان به انقلاب شکوهمند اسلامی است.

۲۰ فروردین در تقویم رسمی کشور بنام روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شد تا هم ژرفای تاثیرگذاری هنرمندان متعهد و انقلابی در خلق و معرفی تاریخ انقلاب اسلامی نشان داده شود و هم تکریم هنرمندانی باشد که در اندیشه های هنری خویش، روح تعهدرا دمیده اند.

سید شهیدان اهل قلم،شهید مرتضی آوینی سمبل و نمادی فاخر از هنرمندان متعهد انقلاب است که روایت فتح او در عرصه فرهنگ و هنر،جهادی مقدس بود و همچنان این جهاد ادامه دارد.

به روح بلند آن شهید سعید و همه شهدای هنرمند در روز هنر انقلاب درود می فرستیم و تداوم راهشان را در خلق و فهم اندیشه های متعالی و هنرمندانه هنرمندان امروز مسئلت داریم.

20فروردین 1399 / میثم نمکی
۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید