اخبار

جزییات جایزه تصویرسازی سهراب سپهری و سالانه پرسبوک تشریح شد

جزییات جایزه تصویرسازی سهراب سپهری و سالانه پرسبوک تشریح شد
جزئیات برگزاری جایزه ملی تصویرگری سهراب سپهری و دهمین دوره جشنواره سالانه پرسبوک تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، نشست خبری دو رویداد هنری «جایزه تصویرگری سهراب سپهری» و « جشنواره سالانه پرسبوک» که در شهر کاشان برگزار می‌شود، روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه با حضور هادی مظفری (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد)، میثم نمکی (رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان)، سعید ابریشمی‌راد (شهردار کاشان) و حسین صدقی (دبیر اولین جایزه سال اشعار سهراب سپهری)، در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست هادی مظفری مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در پی طرح شعار ایران فقط تهران نیست، در سالهای گذشته رویدادهایی را در شهرها و استانهای دیگر برگزار کردیم. امسال کاشان میزبان دو رویداد ملی و چند رویداد منطقه ای و استانی خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از رویدادهای ملی جشنواره سالانه پرسبوک است که سال گذشته در جنگلهای هیرکانی برگذار شد و دیگری جایزه سال تصویرسازی اشعارسهراب سپهری است که تعدادی از اشعار سهراب تعیین شده و از هنرمندان دعوت شد تا براساس آنها به خلق اثر بپردازند.

هادی مظفری در ادامه در مورد محل برگزاری این رویدادها و جزئیات جشنواره سالانه پرسبوک گفت: این رویدادها در خانه صاحب از مجموعه خانه منوچهری برگزار خواهد شد. سالانه پرسبوک هم با طراحی و دبیری ندا درزی پور امسال دهمین سال خود را با موضوع هنر دستکاری با تاکید بر صنایع دستی و در دو بخش و به مدت سه روز برگزار می شود. دوازده هنرمند مدعو شش تن از اساتید به صورت مشارکتی در آن حضور خواهند داشت. ضمن اینکه نشست های تخصصی و کارگاه ها در بخش بافت و الیاف به صورت همزمان در خانه صاحب و فضای مجازی برگزار می شود.

مظفری تاکید کرد: اگر شرایط کرونا اجازه بدهد این رویداد بازدید حضوری خواهد داشت وگرنه بازدید در فضای مجازی اتفاق خواهد افتاد و چیدمان آثار هم در خانه منوچهری انجام می شود.

وی تصریح کرد: از دو سال پیش رویکرد معاونت هنری برای میزبانی یکی از رشته های هنری در هر یک از شهرها قرار گرفت. بر همین اساس، شهرهایی به عنوان شهرهای خلاق تعیین شدند. طبیعتاً همه شهرهای ما ظرفیت هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما را دارند اما برخی از شهرها با هنر خاصی نام آورتر هستند. مثلاً کرمان با موزه هنرهای معاصر یا مجسمه سازان بزرگش شناخته می شود. این که با خلاقیت دوستانمان در کاشان به جایزه سهراب ورود پیدا کردند و پلی بین هنر و شعر سهراب ایجاد کنند جای خوشحالی دارد.

وی افزود: آثار سهراب در مهمترین حراج های دنیا به فروش می رسد و اشعارش هم وجهه‌ای بین المللی دارد پس کاملا ایجاب می کند که جایزه بزرگی با نام سهراب در کشور داشته باشیم.

در ادامه حسین صدقی دبیر جایزه سهراب هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: جایزه سال سهراب سپهری با رویکرد آشنایی بیشتر جامعه با هنرمند شاعر و نقاش نوگرای ایران و از سویی دیگر شناسایی و معرفی هنرمندان عرصه تصویرسازی خصوصا در استان اصفهان و کاشان طراحی شده است.

وی افزود: موضوع این جایزه اشعار منتخب سهراب است که در صفحه اینستاگرام بارگذاری خواهد شد و شرکت کنندگان می توانند از آنها استفاده کنند. هیات انتخاب سه داور از استان هستند و داوران نهایی محسن حسن پور، علی بوذری و مرتضی اسماعیلی سهی هستند. مدت زمان برگزاری این جایزه سه روز خواهد بود و در نیمه اول آذرماه برگزار خواهد شد.هنرمندان و هنرجویان می توانند آثار خود را تا بیست آبان ماه سال کنند.

صدقی ادامه داد: علاوه بر اینها سه ورکشاپ در نظر گرفته شده که حضور در آن برای همه آزاد است و گواهی شرکت هم برای آنها صادر می شود. کمال طباطبایی، پژمان رحیم زاده و نرگس محمدی اساتید این کارگاه های آموزشی هستند.

حسین صدقی دبیر جایزه سال سهراب در ادامه نشست در مورد معیارهای انتخاب اشعار سهراب گفت: سهراب شاعری فردگرا و با نگاهی به آنچه پیرامون انسان معاصر می گذرد و کمتر مورد توجهش قرار می گیرد می سروده و امروزه به این دلیل مورد توجه جهانی قرار گرفته که انگار سهراب امروز ما و آینده بشر را می دیده است.

وی افزود: سهراب به سبب نقاش بودن و نگاه خاصی که داشته می توان گفت سراینده تصویری ترین اشعار حال و گذشته ما است. اما به دلیل برگزاری اولین دوره نخواستیم همه اشعارش را روی میز بگذاریم بلکه قطعاتی توسط ادیبان کاشان انتخاب شده تا بتوانند افقهای جدیدی را برای هنرمندان ایجاد کنند.

صدقی اعلام کرد: منتخب آثار چاپ خواهد شد و برگزیدگانش به نمایش گذاشته می شود. ضمن اینکه با هماهنگی نهادهای ذیربط سعی می کنیم که از برخی آثار در منظر شهری و دیوارنگاری هم استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: آثار سهراب بکر و نوگرا است اما سطحی و بدوی نیست. وی قطعاتی از وجود انسان را انتخاب کرده که به دل ما می نشیند.

۵ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید