اخبار

کاشان منظومه‌ای درخشان در سپهر فرهنگی ایران است

کاشان منظومه‌ای درخشان در سپهر فرهنگی ایران است
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: کاشان منظومه ای درخشان در سپهر فرهنگی ایران است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، نشست خبری دو رویداد هنری «جایزه تصویرگری سهراب سپهری» و « جشنواره سالانه پرسبوک» که در شهر کاشان برگزار می‌شود، روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه با حضور هادی مظفری (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، میثم نمکی (رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان)، سعید ابریشمی‌راد (شهردار کاشان) و حسین صدقی (دبیر اولین جایزه سال اشعار سهراب سپهری)، در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ ارشاد کاشان در این نشست گفت: کاشان منظومه ای درخشان در سپهر فرهنگی ایران است و در هر شاخه ای می توانیم افراد شاخصی را معرفی کنیم. تا کنون سه بار پایتخت ایران شده که یکبار پایتخت ادبی کشور، بار دیگر پایتخت کتاب ایران و امسال هم پایتخت ملی نهج البلاغه خواهد بود و ما درصددیم تا از ظرفیت هنرهای تجسمی در این عرصه بیشترین بهره را ببریم.

وی افزود: نگاه متفاوت سهراب به طبیعت باعث شده تا او که خود شاعر گمشده ها است، معرفتی ایجاد کند که به عنوان یک شاعر ملی و جهانی مطرح شود. اقبال عمومی نشانگر موفقیتی است که در انتقال مفاهیم داشته و هنوز هم می تواند منشاء الهام باشد.

سعید ابریشمی راد شهردار کاشان در این نشست خبری گفت: سالها است که شهرها به دنبال برندسازی هستند و کاشان با قدمتی هفت هزارساله به عنوان مهد زندگی اجتماعی در فلات ایران این افتخار را دارد که با هنرمندانش معرفی شده است و در صددیم تا برند این شهر را به شهر رویدادهای هنری تبدیل کنیم.

شهردار کاشان ادامه داد: در این فصل که نقاش طبیعت به بهترین شکل نقاشی می کند، چندین رویدادهنری را خواهیم داشت. گرچه در طول سال رویدادهای هنری دیگری مانند اولین جشنواره موسیقی منطقه ای، شانزدهمین جشنواره تئاتر مهر که برای اولین بار در تقویم رویدادها قرار گرفته و سمفونی سیلک به عنوان یک اثر موسیقیایی فاخر را هم خواهیم داشت.

ابریشمی راد با خواندن بیتی از سهراب با عنوان اهل کاشانم روزگارم بد نیست... اظهار داشت: کاشان است و سهراب. بر همین اساس، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با حمایت اداره کل استان و وزارت فرهنگ و ارشاد جایزه سال سهراب را در دستور کار قرار داده و همزمان با آن مشارکت و میزبانی دهمین دوره پرسبوک در اواخر مهرماه برگزار می کنیم. که امیدواریم ضمن رعایت ملاحظات، محدودیت ها و پروتکل ها بتوانیم نشاطی در بین هنرمندان، هنردوستان و علاقمندان ایجاد کند.

شهردار کاشان در پاسخ به پیشنهاد یکی از خبرنگاران که بر تأسیس بنیاد سهراب سپهری به منظور صیانت از آثار تجسمی و برندینگ این هنرمند تاکید کرد، گفت: اتفاقاً ما روی سه شخصیت ممتاز و منحصربفرد کاشانی؛ سهراب سپهری، علامه فیض کاشانی و محتشم کاشانی در حال کار هستیم اما فارغ از اینکه به چه جمع‌بندی برسیم، فعلاً درصددیم هنرمندان به خلق اثر درباره آنها بپردازند. شاید این پیشنهاد شما درباره تأسیس یک بنیاد برای سهراب در دستور کار قرار بگیرد.

وی همچنین درباره تعامل با موزه هنرهای معاصر کرمان که برخی آثار و ابزار سهراب را در اختیار دارد، بیان کرد: شاید کمتر از ۱۰ روز پیش با دوستان کرمانی صحبت کردیم تا این مورد نیز به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

۵ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید