اخبار

طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران» رونمایی شد

طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران» رونمایی شد
طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران» صبح امروز ۲۱ مهرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان و استاندار اصفهان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران» صبح امروز ۲۱ مهرماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس رضایی استاندار اصفهان، آیت الله شیخ عباسعلی سلیمانی نماینده ولیفقیه و امام جمعه کاشان، حجت الاسلام و المسلمین رمضانعلی معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، دیگر مسئولان شهر کاشان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن اجتماعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

سید عباس صالحی در آئین رونمایی طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج‌البلاغه ایران» بیان کرد: نهج‌البلاغه به عنوان یک میراث گرانسنگ آسمانی در اختیار بشر است و باید از چند زاویه مورد بررسی قرار بگیرد. ابتدا باید دید خالق این اثر کیست، وقتی به امام علی(ع) و افق وجودی ایشان نزدیک‌تر می‌شویم اهمیت این اثر بیشتر آشکار می‌شود.

وی ادامه داد: امیرالمومنین از زاویه‌های مختلف شخصیتی است که از نظر بازشناختی فهم ایشان بسیار سخت و دشوار است، هرگاه سخن از دانش و حکمت به میان می‌آید ایشان می‌فرمایند: «چشمه‌های حکمت و دانش از من جوشش می‌کند و پرنده‌های تیز پرواز به این قله نمی‌رسند»، بنابراین از این دید اثر ایشان ارزش دیگری پیدا می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنرانی امام موسی صدر در سال 1354 در شهر کاشان خاطرنشان کرد: این عالم وارسته در منقبت امام علی(ع) می‌گوید: «امام علی(ع) را وقتی می‌خواهیم تصویر کنیم با کثرتی از فضایل روبرو هستیم، این فضائل عمق زیادی در وجود ایشان دارد، گاهی برخی فضائل مقطعی و زودگذر است اما در امام علی(ع) تمام فضائل گسترده و عمق دارد».

صالحی یادآور شد: در طول تاریخ برخی در راستای یک فضیلت شاخص هستند اما نوع فضیلت امام علی(ع) متفاوت است، فرض کنیم بخواهیم سخاوت را به عنوان یکی از فضایل امام مطرح کنیم، در این زمینه معاویه به عنوان دشمن امیرالمومنین می‌گوید اگر دو انبار کاه و طلا در دست علی بن ابی طالب باشد انبار طلای او زودتر تمام می‌شود، حال این جمله را در نظر داشته باشید و رفتار امام را با عقیل برادر خود تجسم کنید.

وی افزود: عقیل با تمام شرایط سخت خود که نابینا بود و فقر بر خانواده ایشان فشار آورده بود در چندین بار مراجعه به امام با کلام عاطفی درخواست خود را بیان کرد اما امام پرداخت هرگونه مبلغی از بیت‌المال را رد کرد. همه فضائل کثیر و عمیق امام هرکدام ترکیب خاص خود را دارد که ریشه‌های آن یک ایمان بزرگ را ایجاد کرده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: با این نگاه می‌توان با نهج‌البلاغه به شکل دیگری ارتباط برقرار کرد، این کتاب مسیر خود را در جهان اسلام و بشریت باز کرده است و باید میراث‌دار این کتاب که امام از خود به جای گذاشته است بود، در مورد نهج‌البلاغه باید از یک سو به دنبال انس با آن و از سوی دیگر به دنبال احیای این کتاب بود.

صالحی با اشاره به طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران ابراز کرد: این طرح به احیای کتاب نهج‌البلاغه کمک خواهد کرد و پیچیدگی این کتاب نیازمند احیای دوباره است، کاشان در سابقه تاریخی خود در حوزه علم، فرهنگ، دین و ... اتفاقات خوبی رقم زده است، فضل الله راوندی در اوایل قرن ششم در مورد نهج‎البلاغه کارهای بزرگی انجام داده است، اولین شارح نهج البلاغه علامه سید ابوالرضا راوندی و نویسنده اولین معجم نهج البلاغه آیت‌الله شیخ احمد کاشانی جزو اولین افرادی هستند که از شهر کاشان به این کتاب ارزشمند پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره صفویه  که علما فارسی‌نویسی می‌کردند بر روی مردم تاثیر بیشتری می‌گذاشت، یکی از این اقدامات ترجمه نهج‌البلاغه توسط ملا فتح الله کاشانی به عنوان اولین مترجم از نهج‌البلاغه است که در گسترش مفاهیم فارسی نقش داشت، انتظار می‌رود مشابه سایر خدمات مردم کاشان، در نهج‌البلاغه نیز پایه‌گذار اتفاقات خوبی از منظر انس لفظی و مفاهیم و همچنین سبک زندگی علوی باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امیدواریم در قالب‌های علمی، آموزشی، رسانه‌ای، فرهنگی و هنری بسترهای مناسبی برای استفاده از نهج‌البلاغه شکل بگیرد تا بتوانیم گسترش‌بخش اندیشه علوی در جهان باشیم. انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج‌البلاغه می‌تواند نقطه عطفی برای گسترش معارف نهج‌البلاغه باشد.

در این نشست فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد سخنان خود با قرائت فرازهایی از نهج البلاغه گفت: این عبارات نورانی نمونه هزاران عبارت شورآفرین و شورانگیزی در روایت تعالی بخش امام امیرالمومنین (علیه السلام) از نگرش های اصیل دینی در باب مبدا و معاد، نبودت و امامت، اندیشه های کلامی، فضیلت های اخلاقی و عدالت، سلوک عبادت و حاکمیت دینی و ویژگی های حاکمان در کتاب نهج البلاغه است. موارد فوق الذکر همه و همه نازله وجودی ابر مردی الهی است که پس از نبی اکرم بر قله دین مداری و اخلاق انسانی قرار گرفته است و مرزهای فرقه ای و دینی را در هم شکسته است.

وی عنوان کرد: نهج البلاغه عمدتا حاصل برهه تاریخی ۵ ساله تجربه خلافت ظاهری بر مردم دوران جکومت ایشان است.نهج البلاغه شاهراه اندیشه های ناب کلامی، دروازه فهم مقاصده شریعت و سبیل روشن تربیت و اخلاق و اندیشه ورزی های مومنانه است که صد البته با شیوایی و رسایی خلق شده است و بر این اساس ظرفیت های جریان سازی فرهنگی فکری و دینی برجسته ای در حوزه های علمی، ادبی و هنری دارد تا هرکس به اندازه، توان علاقه و ظرفیت خود در آستان این کتاب گرانبها و اثر فاخر دینی، اثری خلق کند ؛ شوری برانگیزد و شعوری بیافریند و همه در گرو سهم صحیحی پیام های امام و آسودن و اندیشیدن در سایه سار نهج البلاغه و دم خور شدن با شارحان قدیم و جدید در آستان این الی نامه سترگ است 

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: جرج جرداق در کتاب الامام علی صوت العدالة الانسانیه می نویسد، ای روزگار کاش می توانستی همه قدرت هایت و ای طبیعت همه استعدادهایت در خلق یک انسان و نبوغ و قهرمان بزرگ جمع می کردی و یک بار دیگر به جهان ما یک علی دیگر می دادی

 

 

وی عنوان کرد: معاونت قرآن و عترت، طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران را تدوین کرد، وزیر فرهیخته و دینمدار فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح افتخار نخستین پایتخت نهج البلاغه را با افتخا رتمام به مردم کاشان تقدیم کرد، شوراهای خاصی با ترکیب ویژه و با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان تدوین شد، اعتباراتی با مشارکت خالصانه استاندار محترم اصفهان در نظر گرفته شد با این امید که انشالله کارهای بزرگی با استفاده از ظرفیت های بزرگ علمی و هنری در شناساندن ابعاد مهم این میراث عظیم دینی و فرهنگی به نسل جوان انجام شود

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: ابر کتابی که دشمنان کوچک و دوستان بزرگ دارد و کار درخوری درباره ان در دوره معاصر چندان سراغ نداریم و البته انجام این اقدامات بزرگ نیازمند همکاری های موثر و گذشتن از عناوین پرطمطراق و نام ها و نشان هاستف امید که آن را فقط حمایل خود نسازیم و بلکه از نردبان آن به آسمان فراز شویم و آستان آسمان را ببوسیم.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین معتمدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: استان اصفهان در طول تاریخ در عرصههای علمی، فرهنگی و هنری به ویژه در حوزه قرآن و عترت سرآمد بوده است و خطه کاشان در این استان به طور ویژه در این حوزه، فعالیتهای ارزشمندی را داشته است.

وی افزود: ظرفیتهای عمومی و مردمی این شهر آسمانی همواره زبانزد بوده است، وجود حوزههای علمیه متعددی که در استان و شهر کاشان و برخاستن علمای مبرز و مبارز در طول تاریخ و تأثیرات فقهی که در زمینه علمی و مسائل دیگر داشته، توانسته نقش هدایتگری را در این استان داشته باشد.

معتمدی عنوان کرد: پایتختی نهج البلاغه برای کاشان یک فرصت تاریخی برای تجدید عهد با بزرگانی است که نام و یاد مولا را در این سرزمین زنده نگه داشته اند، طلیعه این حرکت فرخنده انشا الله به جریان سازی ترویج سیره علوی در جای جای این سرزمین باشد.

وی خاطرنشان کرد: استان اصفهان با همه ظرفیتهایی که در بخش هنری و فرهنگی دارد، آمادگی خود را اعلام میکند که تحت زعامت آقای رضایی استاندار محترم این نقش آفرینی را در طول دو سالی که به عنوان پایتخت نهج البلاغه با محوریت کاشان دارد را انجام وظیفه کند. ریل گذاری ای که در این دوسال انجام میشود، امیدواریم بتواند استان دیگری که بعد از کاشان انتخاب میشود، ادامه این مسیر را داشته باشد.

معتمدی افزود: در پایان از آقای وزیر که با تدبیر بسیار ارزشمندی این طرح را موافقت کردند و کاشان را به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور انتخاب کردند صمیمانه تشکر میکنم و از دکتر فقهی زاده و مدیران کل قرآن و عترت و دکتر کاراندیش و آقای ارزانی و همچنین آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و نیز استاندار محبوب اصفهان تشکر میکنم که در مقاطع مختلف توجه خود به حوزه فرهنگ و هنر را به ویژه در حوزه قرآن و عترت دارند، امروز هم که نهج البلاغه اضافه میشود قطعاً همراهی ایشان و مساعدت شأن را خواهیم داشت.