اخبار

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: کتاب پدیده شگفت انگیز و اعجازگر همه دوران ها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است.

متن پیام دکترسیدعباس صالحی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و همشمین هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که ساعت 9 امروز 24 آبان 99 توسط حجت الاسلام والمسلمین رمضانعلی معتمدی  مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اصفهان درجمع مسوولان وبرگزار کنندگان هفته کتاب در اصفهان قرائت نمود به شرح زیر است.

به نام خداوند مهره دانایی

کتاب پدیده شگفت انگیز و اعجاز گر همه دورانها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است. به گواهی تاریخ تمدنهایی که در آنها رابطه بین کتاب و انسان ها گسسته شد، به بوته فراموشی سپرده شدند و و جوامعی که کتاب به عنوان نقشه راه در آن ارج نهاده شد، رشد و تعالی یافتند.

در جهان امروز نیز بر این باوریم که کتاب، محور نوآوری های شروع سده جدید بوده و محتوای مورد نیاز همه آنها با ذهن خلاق نویسندگان پدید آمده است. به بیان دیگر کتاب هم محتوا را تامین می کند و هم چرخه های اقتصادی صنایع فرهنگی را به گردش در می آورد.

نقش کتاب در ارتباطات میان نسلی و میان فرهنگی نیز بسیار برجسته است؛ به گونه ای که در گستره سرزمینی ایران و جهان ایرانی، هر آنچه به مفاهیم دینی، هویتی و فرهنگی توجه شده، جملگی به مدد کتاب از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و زمانی که به نام پدیدآوران این محتوای غنی ملی نظر می افکنیم، در می یابیم که از اقوام گوناگون و جای جای این خاک پهناور در انتقال و تعالی این مهم، کوشش های کم نظیری انجام شده است.

اکنون که به برکت خون شهیدان این سرزمین و انفاس قدسی امام راحل و هدایت های مقام معظم رهبری «مدظله العالی» گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم تر و با عزمی راسخ تر برمیداریم، نیک می دانیم که برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی، بی حضور کتاب پیشرفتی حاصل نخواهد شد و برای ایجاد آینده ای روشن برای نسل های بعدی، کتاب های خوب، آگاهی و توانایی جوانان آینده ساز این ملک را افزایش داده و جامعه را به کمال و سعادت خواهد رساند.

برغم همه مشکلاتی که کشور عزیزمان در سه سال اخیر با آنها مواجه شده، از تحریم های ناجوانمردانه آمریکا تا بیماری فراگیر کرونا و اثرات سوء آن بر اقتصاد کشور که فرهنگ و کتاب و پدیدآوران ارجمند آن نیز از این آسیب برکنار نبوده اند، هرچند آهسته تر اما مستحکم تر به راه خود ادامه می دهیم. چرا که روح فرهنگ پرور ایرانی هیچگاه در بحران ها متوقف نشده، و هم چنان فرهنگ و کتاب پویا، زنده و پایدار است.

سیدعباس صالحی

وزیرفرهنگ وارشاداسلامی

۲۴ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید