اخبار

نجف آباد جزو شهر‌های شاخص فرهنگی و کتاب محور است

نجف آباد جزو شهر‌های شاخص فرهنگی و کتاب محور است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: نجف آباد جزو شهر‌های شاخص فرهنگی و کتاب محور است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به نقل از خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، حجت‌الاسلام رمضانعلی معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان 27 آبان ماه از کتابخانه «ابن مسکویه» بازدید  و با سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام معتمدی در این نشست بیان کرد: به همکاران شما در سطح استان تبریک می‌گویم که به هر حال همه این دستاورد‌ها را در این اثنا رقم زده‌اید. همین تلاش‌ها است که چنین اتفاقاتی را از لحاظ کمی و کیفی رقم می‌زند. در جریان بسیاری از برنامه‌های برگزارشده، بودم و اگر هم خودم نمی‌توانستم شرکت کنم، نماینده‌ای از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه‌ها شرکت می‌کرد تا ارج کافی برای این دست برنامه‌ها نهاده شود.

نجف‌آباد می‌تواند پایتخت کتاب ایران شود
حجت الاسلام معتمدی در ادامه تأکید کرد: همین ماه گذشته، در نشست فرهنگی که در مزار شهید محسن حججی برگزار شد، حضور داشتیم. پدر بزرگوار این شهید والا مقام گفتند که نجف‌آباد با توجه به ظرفیت‌هایش از لحاظ فرهنگی، باید در تلاش باشد تا پایتختی کتاب ایران را پیشوند نام خود کند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت که پیگیری شود و زیرساخت‌ها و مقدمات این مسئله فراهم و مستندات این مسائل برای ستاد برگزاری به صورت مصمم ارسال شود.
  وی ادامه داد: نجف آباد باید پایتخت کتاب ایران شود. از سویی این شهر جزو شهر‌های شاخص فرهنگی و کتاب محور است و از سویی دیگر، از لحاظ فراملی ظرفیت‌هایش را شناسانده و این هم به جهت خون پاک شهید حججی، شهید کاظمی و شهدای گران‌قدر و مردم خوب این شهر است. از شما می‌خواهم که بر این مسئله تأکید و پیگیری ویژه داشته باشید تا با عنایت خداوند متعال، این مسئله افتخاری دیگر برای استان اصفهان و مردم فرهنگی‌اش باشد.

در ادامه سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان از رکورد 3 میلیونی امانت کتاب از این کتابخانه‌ها و تأسیس 15کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه در سطح استان سخن گفت.
امیر هلاکوئی در گزارشی اعلام کرد: ما چهار سرانه در کتابخانه‌ها داریم؛ بحث عضویت‌ها، تعداد کتابخانه‌ها، امانت و برنامه‌های فرهنگی که پیرو فرمایش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که بیان کردند که کتابخانه‌ها تبدیل شوند به باشگاه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب، عمل کردیم.
به گفته سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان، تعداد کتابخانه‌هایی که در سال گذشته در این استان افتتاح شد، 15 کتابخانه بود، ضمن اینکه 13 کتابخانه دیگر هم در دست پیگیری است و وی در این رابطه گفت: تمرکز ما بر شهرهایی است که فاقد کتابخانه هستند.
هلاکوئی با اذعان به اینکه 20 شهر فاقد کتابخانه در اصفهان وجود دارد، ابراز امیدواری کرد این شهرها به‌زودی کتابخانه‌دار شوند.
سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان در ادامه افزود: در حوزه برنامه فرهنگی، تلاش ما این بوده است تا کتابخانه‌ها را از مجوعه‌هایی که فعالیت‌شان صرف امانت و بازگشت کتاب است، به باشگاه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب تبدیل کنیم. این مسیر با برگزاری مداوم جشنواره‌ها و نشست‌های نقد و بررسی کتاب، ایجاد گروه‌های مطالعات کتاب، جلسات مختلف در حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال مرتبط، هموار شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه بازخورد برگزاری این برنامه‌ها، افزایش سرانه امانت کتاب از کتابخانه‌ها بود. به این واسطه حضور مردم در کتابخانه‌ها بیشتر شد و ما موفق شدیم یک رکورد را در کشور ثبت کنیم؛ سال گذشته 3 میلیون جلد کتاب در اصفهان به امانت رفت، ما با یک افزایش سرانه 300 درصدی در سامانه نهاد کتابخانه‌های کشور اتفاق ویژه ای را رقم زدیم.
 وی در پایان افزود: همزمان با هفته کتاب، دو برنامه ما رو به اجرائی شدن است.  یکی «جشنواره نذر صدا» است که هدف ما در راستای شناسایی صداهای ویژه و توانمند سازی آن‌ها است، که انشالله از این توانایی در حوزه کتاب و کتاب صوتی بهره ببریم. یکی دیگر، جشنواره «یار مهربان» است که با آغاز هفته کتاب افتتاح شد و تا پایان سال ادامه دارد.
۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید