اخبار

همزمان با هفتمین جشنواره ملی جایزه فیروزه؛

آیین رونمایی از پوستر نخستین دوره جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اصفهان برگزار شد

آیین رونمایی از پوستر نخستین دوره جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اصفهان برگزار شد
همزمان با هفتمین جشنواره ملی جایزه فیروزه، آیین رونمایی از پوستر نخستین دوره جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان اصفهان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان 15 دی1400برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین رمضانعلی معتمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان در آیین رونمایی از پوستر نخستین دوره جشنواره کالا و محصولات فرهنگی استان که روز چهارشنبه15 دی 1400 در دفتر مدیرکل برگزار شد عنوان داشت: بحث محصولات، تولیدات و کالاهای فرهنگی، یکی از مهمترین بخش در حوزه فرهنگ است،زیرا در حقیقت خروجی حوزه فرهنگ را ما در قالب محصولات، تولیدات و کالاها و خدمات فرهنگی است و این می تواند نقش بسیار مهمی در حوزه های فرهنگی هنری و سایر حوزه های جامعه ایفا کند.
وی در این خصوص ادامه داد : بنابراین یکی از حوزه‌های مدیریت فرهنگی می‌تواند مدیریت محصولات و تولیدات فرهنگی باشد و متولیان فرهنگی می‌توانند در این زمینه برنامه‌ریزی‌های جامعی داشته باشند و از فعالان عرصه های فرهنگی هنری که در واقع به نوعی کارآفرین و تولیدگر هستند حمایت کنند.
حجت الاسلام معتمدی ادامه داد : در واقع اثربخشی حوزه فرهنگ را می‌توانیم در محصولات و کالاهای فرهنگی ببینیم و به دنبال آن مصرف کالاهای فرهنگی هم می تواند به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه فرهنگی در جامعه مورد توجه قرار گیرد و مدیران فرهنگی با بررسی مصرف کالاهای فرهنگی به نوعی تاثیر گذاری حوزه فرهنگ در جامعه را در مورد ارزیابی و دقت نظر قرار دهند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان اظهار داشت: در این راستا می توان از سه منظر به حوزه تولیدات و کالاهای فرهنگی توجه کرد؛ یکی اینکه برخی از این محصولات و تولیدات همچون برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی، اخبار و رسانه ها به عنوان نیازهای روزمره مردم جامعه همواره مورد توجه است و دوم کالاها و محصولات فرهنگی که به عنوان نیازهای اساسی و والای فرهنگی جامعه می توانند مورد توجه قرار گیرند همچون حوزه کتاب و کتابخوانی و محصولات حوزه هنر و سینما که به عنوان محصولاتی هستند که باید برای فرهنگ استفاده از این کالاها نیز برنامه‌ریزی درستی صورت پذیرد و در نهایت بخشی از این کالاها و محصولات نیز در قالب سرگرمی و اوقات فراغت مورد استفاده اقشار مختلف مردم است همچون گیم ها و اسباب بازی ها که قابل استفاده در اوقات فراغت و به منظور تفنن و سرگرمی است.
وی افزود بنابراین این حوزه یک حوزه بسیار گسترده است و امروزه در کشورهای مختلف در این حوزه برنامه ریزی های جدی در حال صورت گرفتن است.
حجت الاسلام معتمدی گفت: حوزه اسباب بازی که یکی از بخش‌های جشنواره ما است از بخش های مهمی است و مسئولین ارشد کشور نیز نکات بسیار مهمی را در این زمینه ارائه کرده اند؛ اینکه طراحی اسباب بازی برای کودکان ما چه تاثیری در روند تربیتی و پرورشی آنها خواهد داشت و اینکه آیا ما در طراحی ، تولید و مصرف اسباب بازی، فرهنگ بومی ایرانی و اسلامی خود را مد نظر قرار می دهیم یا نه تنها به عنوان یک مصرف کننده اسباب بازیها، وارد کننده آن از خارج از کشور هستیم، بسیار مهم و اثرگذار است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان ساخت: به اعتقاد ما محصولات و تولیدات فرهنگی می توانند به عنوان یک رسانه و ابزار بسیار قوی برای انتقال ایده ها و عقیده ها از نسلی به نسل دیگر باشند درحالی که بخش دیگری از این تولیدات و محصولات فرهنگی، صنایع دستی ما است که همچون نقطه درخشانی می تواند آیین ها و سنت های ما را از نسلی به نسل دیگر منتقل سازد.
وی خاطر نشان کرد: ترویج مصرف کالاهای ایرانی می‌تواند یکی از خروجی های این جشنواره باشد که برای اولین بار در استان اصفهان در حال برگزاری است.
حجت الاسلام معتمدی یادآورشد: این جشنواره می تواند در روستاهای ما بسیار اثرگذار باشد چراکه روستاهای ما ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی در حوزه محصولات فرهنگی ، هنری وصنایع فرهنگی دستی دارند لذا مسئولان در روستاها لازم است علاوه بر مسائل عمرانی، نگاه فرهنگی داشته باشند و در زمینه تقویت حوزه فرهنگ در روستاها بکوشند.
وی با اشاره به نقش موثر رسانه ها و صدا و سیما گفت: رسانه ها و صدا و سیما می توانند در معرفی هر چه بهتر این هنرها و آیین ها و سنت هایی که به نوعی در حال به فراموشی سپرده شدن است، بسیار اثرگذار باشد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان در پایان ابراز امیدواری کرد که با کمک و یاری و هم افزایی همه نهاد ها و متولیان فرهنگی و هنری استان بتوانیم هنرهای سنتی و صنایع دستی و محصولات فرهنگی که در استان اصفهان تولید می شود را به نوعی احیا و معرفی کنیم به گونه ای که بتواند در سبد کالای خانوار قرار گیرد مردم از آن ها نهایت استفاده و بهره برداری را داشته باشند.
خاطرنشان می شود در پایان با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان از پوستر نخستین دوره جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی هنری استان اصفهان روز چهارشنبه15دیماه1400رونمایی به عمل آمد.

 

یادآور می شود  علاقه‌مندان می توانند آثار خود را تا تاریخ بیست ویکم بهمن ماه 1400 از طریق نشانی jayezehfiroozeh.ir به دبیرخانه ارسال کنند.

 

 

۱۶ دی ۱۴۰۰ ۱۵:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید